Harfa - Agnieszka Grela-Fedkowicz

11 października 2019

Opublikowany 01 października, 2019

Zapraszamy na wykład i warsztaty harfowe pn. Harfa - instrument wielu barw, które poprowadzi Agnieszka Grela-Fedkowicz.

11 października 2019 godz. 11.00-19.00 Sala Koncertowa

Agnieszka Grela-Fedkowicz

Agnieszka Grela - Fedkowicz ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, a następnie studia podyplomowe w klasie harfy prof. Helgi Storck na Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich. Współpracowała z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonią Śląską w Katowicach, Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach, Teatrem Wielkim w Łodzi, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orchesterverein Solingen 1910 e.V., Modern Symphony Orchestra oraz Myślenicką Orkiestrą Kameralną. Szerokie zainteresowania muzyczne zaowocowały współpracą z Czesławem Mozilem, O.S.T.R., grupą Osjan, Anną Treter, zespołami JWP.org, Galicja oraz Wojtek Fedkowicz Noise Trio. od 2016r. artystka współtworzy zespół Fedkowicz Duo z autorską muzyką. Duet wydał w kwietniu 2018 roku płytę „Imaginary Space”. Agnieszka Grela - Fedkowicz występowała m.in. podczas takich festiwali jak: Festiwal Terra Artis w Lanckoronie (2019), Ambient Festival w Gorlicach (2019), Międzynarodowy Festiwal Harfowy w Katowicach (2006,2008), Międzynarodowy Festiwal Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej "Srebrna Szybka" w Krakowie (2008, 2012, 2016),Festiwal w Krajobrazie w Inowłodzu (2010), Nowe Brzmienia Lecha Janerki we Wrocławiu (2009), II Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „ Muzyczna Wiosna na Skałce” w Krakowie (2005), jak również podczas Krakowskiego Salonu Poezji w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Jubileuszu 30-lecia chóru Schola Cantorum Cracoviensis w kolegiacie św. Anny, czy podczas koncertu Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Współpracowała również z Filharmonią w Krakowie podczas licznych audycji dla szkół oraz w ramach cyklu „Smykowe granie”. W 2006 roku Agnieszka Grela - Fedkowicz otworzyła klasę harfy w Szkole Muzycznej I stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie. Była to wówczas pierwsza i jedyna szkoła muzyczna w Małopolsce oferująca dzieciom naukę gry na harfie. Uczniowie klasy harfy są laureatami międzynarodowych konkursów w Czechach, we Włoszech, w Serbii, na Ukrainie, w Słowenii oraz w Polsce. Młodzi adepci sztuki harfowej są również laureatami Ogólnopolskich Przesłuchań CEA w Warszawie oraz krajowych konkursów w Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Cieszynie, Krasiczynie, Chrzanowie, Skawinie, Świątnikach Górnych, Jaśle oraz w Tymbarku. Uczniowie Agnieszki Greli - Fedkowicz często są zapraszani jako wykonawcy podczas koncertów odbywających się w Krakowie oraz na terenie Polski m.in. podczas Festiwalu Harfowego w Katowicach w 2016r, i 2010r., koncertu harfowego organizowanego na Zamku w Dzięgielowie przez Polskie Towarzystwo Harfowe, czy koncertów na Zamku w Niepołomicach. Uczniowie klasy harfy dokonują prawykonań utworów solowych oraz kameralnych, często napisanych specjalnie dla nich. W październiku 2018 r. na zaproszenie Czesława Mozila cała klasa harfy wzięła udział w projekcie „Grajkowie Przyszłości”, w ramach którego nagrali z artystą piosenkę „A dzieci spać”na płytę „Kiedyś to były święta”. Jedna z absolwentek Agnieszki Greli-Fedkowicz kontynuuje naukę w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, druga na Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczniowie Agnieszki Greli-Fedkowicz są stypendystami Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Agnieszka Grela-Fedkowicz została zaproszona na II Poznańską Jesień Harfowa zorganizowaną na Akademii Muzycznej w Poznaniu w 2018r. W ramach konferencji harfistka wygłosiła wykład oraz poprowadziła masterclass. Agnieszka prowadziła również letnie warsztaty harfowe w Lanckoronie w 2019r. Za swoje osiągnięcia pedagogiczne Agnieszka Grela - Fedkowicz otrzymała dyplom uznania i nagrodę prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego w 2010r., 2011r. oraz 2015r. W 2010r. i 2016 r. otrzymała dyplom uznania za promowanie muzyki współczesnej wśród dzieci i młodzieży przyznany przez Jury Konkursu Wykonawczego Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej "Srebrna Szybka". Agnieszka Grela - Fedkowicz jest pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem artystycznym Dni Harfy w Krakowie. Jedyny Festiwal w Małopolsce dedykowany w całości harfie odbył się dzięki współpracy firmy Camac Harps oraz Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie. Jego pierwsza edycja miała miejsce 4-5 grudnia 2010r. , II Dni Harfy w Krakowie odbyły się 21-22 marca 2015r., a III 7-8 kwietnia 2018r. W październiku 2015r. Agnieszka Grela - Fedkowicz została uhonorowana odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.