Kamień węgielny wmurowany!

18 kwietnia 2018 przy Rakowieckiej 21 odbyła się historyczna uroczystość

Opublikowany 18 kwietnia, 2018

18 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę szkoły!

Rakowiecka rośnie w oczach!

To niezwykłe wydarzenie uświetnił swoją obecnością Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, a także Tomasz Konior - dyrektor i główny projektant Konior Studio, które jest odpowiedzialne za projekt nowej siedziby szkoły, Jarosław Szczupak - prezes Alstal Grupa Budowlana (generalny wykonawca projektu), dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN Lidia Skrzyniarz, a także dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej dr Zdzisław Bujanowski.

W tubie erekcyjnej, poza aktem erekcyjnym znalazły się zdjęcia obecnej siedziby przy ul. Miodowej, symboliczny klawisz fortepianu, a także pamiątkowe zdjęcie z samej uroczystości. Kamień węgielny został wmurowany w ścianę nowego budynku. Tekst aktu erekcyjnego dostępny jest tutaj.

W swoim przemówieniu Wicepremier Piotr Gliński określił budowaną siedzibę ZPSM Nr 1 jako perłę architektoniczną: "Kto był w Akademii Muzycznej w Katowicach, w NOSPR, w paru innych miejscach, to wie, o czym mówię. Jestem pewny, że nasi wykonawcy swoim poziomem pracy do tego dołączają. Gratuluję i dziękuję wszystkim za to, że możemy dzisiaj ogłosić, że coś dobrego dla polskiej kultury się tworzy i już niedługo, bo myślę, że od roku szkolnego 2019/2020 szkoła będzie otwarta." Wicepremier dodał: "Realizowane jest coś, co było od dawna oczekiwane, także przez inne instytucje, które liczą na pewne zmiany z tego wynikające".

Inwestycja przy ul. Rakowieckiej to, jak powiedziała Dyrektor Zespołu Iwona Waga-Parafiniak "Marzenie, które staje się rzeczywistością: powstaje i buduje się nowa wspaniała siedziba, wraz z piękną salą koncertową." Pani Dyrektor dodała "Niech dzisiejszy dzień znajdzie swój wspaniały finał 1 września 2019 r.".

Więcej na temat samego projektu i szczegółowe informacje dotyczące nowego budynku szkoły można znaleźć tutaj.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z uroczystości oraz z budowy. Foto Anna Misior.