Kompozycja - Piotr Moss

20 marca 2018

Opublikowany 13 marca, 2018

Zapraszamy na spotkanie ze znakomitym kompozytorem - Piotrem Mossem.

20 marca 2018 r., godz. 18:00, Aula Małej Miodowej

Con Piaccere - spotkanie warsztatowe.


Piotr Moss

Urodził się 1949 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger. W 1981 r. osiedlił się w Paryżu przyjmując w 1984 r. obywatelstwo francuskie.

Jego twórczość - wielokrotnie nagradzana na krajowych i zagranicznych konkursach kompozytorskich - jest bardzo bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji.

W 2000 roku, Piotr Moss został mianowany przez francuskiego ministra kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres) a w 2007 r. otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts.

W 2009 r., z okazji 60 rocznicy  urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W 2016 r. otrzymał kolejne odznaczenie państwowe: Officier dans l’ordre des Arts et des Lettres.

Kompozytor jest także laureatem wielu prestiżowych nagród radiowych: Złoty Mikrofon, Grand Prix festiwalu „Dwa Teatry” za muzykę do „Hamleta”, nagroda za muzykę do „Śmierci w Wenecji” i honorowy „Wielki Splendor” za całokształt twórczości dla Teatru Polskiego Radia.

Nagrana przez Jadwigę Rappé i kwartet Opium jego płyta „Chagall for strings” otrzymała w 2014 roku „Fryderyka” za najlepszy album z muzyką współczesną.


Galeria