Konkurs Duetów Dziecięcych "Duettino" 2018

Odbyła się XVI edycja konkursu

Opublikowany 20 listopada, 2018

W dniach 29 listopada - 1 grudnia 2018 r. w Auli im. Ireny Kirjackiej na Małej Miodowej odbył się XVI Makroregionalny Konkurs Duetów Dziecięcych „DUETTINO”.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół muzycznych I stopnia z Regionu Mazowieckiego, Łódzkiego i Lubelskiego. Wystąpiło 108 duetów. Uczestnicy konkursu wykonywali po dwa utwory pochodzące z różnych epok. Skład instrumentów był dowolny, można było więc usłyszeć różne ich konfiguracje. Wykonywany repertuar był bardzo zróżnicowany stylistycznie – od opracowań starych pieśni, poprzez klasykę do współczesności, a także – do opracowań muzyki swingującej. Jury pod przewodnictwem prof. Krystyny Borucińskiej pozytywnie oceniło tegoroczny konkurs pod względem poziomu wykonawczego i artystycznego. Przyjazna atmosfera jak zawsze sprzyjała młodym wykonawcom w prezentacji ich umiejętności. Kiermasz mikołajkowy, zorganizowany w niedzielę przez społeczność uczniowską ze wsparciem rodziców i pedagogów, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na stoisku w hallu szkoły można było nabyć muzyczne drobiazgi. Spotkanie metodyczne Jury z nauczycielami dotyczyło wybranych zagadnień – zachowania się na estradzie oraz szeroko pojętej współpracy muzycznej w duecie.  XVI konkurs „DUETTINO” zakończyło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Nagrodą – niespodzianką było zaproszenie wytypowanych przez Jury zespołów, które uzyskały najwyższą punktację do występu w Filharmonii Narodowej na koncertach zaplanowanych wiosną 2019 roku. Do zobaczenia na kolejnym Konkursie „DUETTINO”!

JURY KONKURSU

prof. Krystyna Borucińska (przewodnicząca - UMFC)

prof. Magdalena Szczepanowska (UMFC, AM Kraków)

Ryszard Bałauszko (UMFC), Romuald Gołębiowski (UMFC)

Justyna Niegierysz (Studio Metropolis - dyrektor)

O KONKURSIE

Pierwsza edycja Konkursu miała miejsce w grudniu 2003 roku i od tej pory konkurs odbywał się każdego roku. Celem Konkursu jest rozwijanie od pierwszych lat nauki jednego z najważniejszych elementów kształcenia muzycznego - umiejętności wspólnego muzykowania, wzajemnego słuchania się i tworzenia razem dzieła wykonawczego. Od 2008 roku uczestników zobowiązuje się do poznania i wykonywania literatury kameralnej różnych epok: duetów powstałych po 1900 roku oraz duetów z epoki baroku, klasycyzmu lub romantyzmu. Kameralne muzykowanie w przyjaznej dzieciom atmosferze przesłuchań, zasada nagradzania dyplomem uczestnictwa wszystkich duetów stanowią główne założenia pedagogiczne Konkursu, czyli demonstrację metody skutecznej walki z tremą i metody wprowadzania najmłodszych w świat estrady muzycznej. Konkurs jest jednoetapowy i ma trzy kategorie zaawansowania – klasy I-II SM/OSM I st., klasy III-IV SM/OSM I st. i I-II cyklu 4-letniego SM I st., klasy V-VI SM I st. i V-VIII OSM I st. oraz III-IV cyklu 4-letniego SM I st.  Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa, a nagrodzeni – dyplomy nagród i nagrody rzeczowe.