Kontrabas - Donat Zamiara

21 stycznia 2019

Opublikowany 18 stycznia, 2019

Zapraszamy na warsztaty dla kontrabasistów prowadzone przez dr Donata Zamiarę z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

24 stycznia 2019 r., godz. 10.45 - 19.00

Kontrabasista urodzony w Gnieźnie. Swoją edukację rozpoczął w 1986 roku w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego – w jego rodzinnym mieście.

Po 8 latach nauki zmienił skrzypce na kontrabas. Jest to związane z kontynuacją edukacji w Państwowym Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu (1994 – 1998). Będąc uczniem klasy kontrabasu mgr P. Rotengrubera zdobywa swoje pierwsze laury konkursowe.

Następnym etapem edukacji są studia w klasie kontrabasu prof. P Czerwińskiego poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Zostały one uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem w 2003 roku.

Równolegle z rozpoczęciem roku dyplomowego, kontrabasista podejmuje pracę w Orkiestrze Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu (2002). Po trzech latach obejmuje stanowisko I solisty i kierownika grupy kontrabasów. Jednocześnie realizuje się jako pedagog w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 90, gdzie prowadzi klasę kontrabasu.

Rok 2007 jest jednym z przełomowych w karierze muzyka. Obfituje bowiem w takie wydarzenia jak występy solowe z towarzyszeniem orkiestry „Le Quattro Stagioni”, orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu czy współpraca z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Zwieńczeniem pracowitego roku jest udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A. B. Ciechańskiego. Donat został laureatem III nagrody.

Kolejnym ważnym momentem był rok 2011. Donat miał zaszczyt zaprezentować poznańskiej publiczności Koncert Kontrabasowy S. B. Poradowskiego.

Najważniejszym wydarzeniem w karierze solowej był udział w IV Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. S. Kusewickiego, w Petersburgu. Grudniowa wyprawa do pierwszej stolicy Rosji zakończyła się IV nagrodą (wyróżnieniem). Pozytywnie o jego grze wyrażali się mistrzowie tego instrumentu tacy jak Thierry Barbé, czy Catalin Rotaru. Kontynuacją zainteresowań pedagogicznych  było podjęcie pracy w macierzystej uczelni w charakterze asystenta w klasie kontrabasu.

Oprócz tego muzyk nie zaniedbuje działalności propagującej kontrabas, będąc współtwórcą pierwszego polskiego portalu poświęconego temu instrumentowi GrajNisko.

W październiku tego  roku Donat Zamiara, decyzją Rady Wydziału V Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.