UWAGA - komunikat dyrekcji nr 1

Prosimy o zapoznanie się z informacją w związku z epidemią koronawirusa

Opublikowany 09 marca, 2020

Szanowni Państwo,

W związku z rozprzestrzeniającym się koronowirusem SARS-CoV-2 osoby (uczniowie, pedagodzy, pracownicy), które w ostatnich tygodniach przebywały w krajach objętych zachorowaniami (w szczególności w Chinach, Korei Południowej, Włoszech w szczególności regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie) proszone są o niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie szkoły (pedagogów/ dyrekcji).

W związku z faktem, że nasza szkoła jest wyjątkowo liczna, staramy się zachować środki ostrożności. Z góry dziękujemy za Państwa współpracę.


Przypominamy także, że aby ograniczyć możliwość zarażenia należy:

  • często myć ręce wodą i mydłem, ewentualnie płynami i żelami na bazie alkoholu
  • zakrywać usta i nos podczas kaszlu i kichania - zgiętym łokciem bądź chusteczką higieniczną, a następnie dokładnie umyć ręce i wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza na śmieci
  • zachować przynajmniej metr odległości od innych ludzi, zwłaszcza tych, którzy kichają, kaszlą i mają gorączkę 
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust 
  • w przypadku wystąpienia kaszlu, duszności i gorączki skonsultować się z lekarzem, pamiętając przy tym, że takie objawy mogą mieć wiele przyczyn, wśród których są zarówno inne infekcje wirusowe jak i bakteryjneApel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce (stan na 8 marca 2020):

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.