Wiolonczela - Arkadiusz Dobrowolski

24 października 2019

Opublikowany 17 października, 2019

Zapraszamy na warsztaty wiolonczelowe, które poprowadzi Arkadiusz Dobrowolski.

24 października 2019 godz. 10.00-17.00 Aula Małej Miodowej

Arkadiusz Dobrowolski

Naukę gry na wiolonczeli w Gdańsku rozpoczął pod kierunkiem prof. Jadwigi Ewald (dyplom z wyróżnieniem). Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza, studiował również w "Hochschule fur Musik und Theater" w Hannowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta. Jest laureatem wielu nagród na konkursach wiolonczelowych w Polsce. W 2000 r. wraz z Triem Polskim zajął I miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku oraz zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu. W tym samym roku otrzymał wraz z Triem Polskim kolejno: I nagrodę Grand Prix i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Pierre'a Lantiera na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Pierre'a Lantiera w Paryżu, III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsaw Portschach ( Austria), III nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. B. Viottiego w Vercelli we Włoszech Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m. in. w 2001 r. brał udział w kursie mistrzowskim " Stern Music Workshop" w Carnegie Hall w Nowym Yorku, 2002 r. uczestniczył w "XII Internationale Sommerakademie Prag - Wien - Budapest"w Austrii, a także w "Trondheim Chamber Music Festival and Academy 2002" w Norwegii. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem takich profesorów jak: Isaac Stern, Henry Mreyer, Emanuel Ax, Leon Fleisher, Joseph Kalichstein, a także muzyków Guarnerii Quartet, Juiliard Quartet, Emmerson Quartet, Orpheus Quartet, Abegg Trio. Koncertował w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Wyspach Alandzkich, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Tunezji, Algierii, Islandii oraz we Włoszech, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych. Jako solista współpracował m. in. z Orkiestrą Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wykonując w 1995 r. z okazji 20 - lecia Filharmonii koncert A Dworzaka, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Szczecińską oraz "Tiroler Sinfonieorchester" w Insbrucku. Dokonał nagrań dla II Programu Polskiego Radia, Radia Gdańsk, Austriackiego Radia ORF, Radia Łódź, a także TVP, TVN, i Amerykańskiej Stacji Telewizyjnej FOX 8. W 2003 r. nagrał dla wytwórni DUX wraz z Triem Polskim i francuskim klarnecistą J. M. Fessardem "Kwartet na koniec czasów" Oliviera Messiaena. Od 5 lat prowadzi działalność pedagogiczną. Jego uczniowie zdobywają najwyższe nagrody na prestiżowych międzynarodowych konkursach wiolonczelowych. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Łodzi.