Bard College Conservatory of Music USA

Współpracujemy z renomowaną amerykańską uczelnią

Opublikowany 13 grudnia, 2017

Wizyta pedagogów i uczniów Bard College w Warszawie

W dniach 19-24 stycznia 2016 gościliśmy w naszej szkole pedagogów i uczniów konserwatorium muzycznego Bard College ze Stanów Zjednoczonych.
W ramach kontynuowanej artystycznej i dydaktycznej współpracy uczniowie obu szkół pracowali w klasach kameralistyki pod kierunkiem polskich i amerykańskich nauczycieli. Zwieńczeniem wspólnych prób był piękny koncert, który odbył się 23 stycznia 2016 roku w Sali Balowej Zamku Królewskiego. Młodzi muzycy wykonali wspólnie następujące utwory: J. Brahmsa Trio c-moll op. 114 oraz D. Szostakowicza Kwintet fortepianowy g-moll op. 57. W pierwszej części koncertu goście zagrali również solo. Usłyszeliśmy Scherzo cis-moll op. 39 F. Chopina w wykonaniu Domantasa Karaliusa oraz Fantazję na klarnet solo J. Widmanna, którą zaprezentowała Noemi Sallai. Wiolonczelistka Sarah Ghandour wraz z prof. Marią Sterczyńską wykonały Andante z Sonaty wiolonczelowej g-moll op. 19 S. Rachmaninowa. Kilka dni pobytu naszych gości w Warszawie stały się okazją do zwiedzania miasta. Nauczyciele i uczniowie Bard College zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz do Muzeum Fryderyka Chopina.

Ważnymi wydarzeniami wizyty były metodyczne spotkania i lekcje mistrzowskie poprowadzone przez wykładowców Bard College. Prof. Robert Martin zaprezentował wykład „On the Ontology of Musical Works” oraz przeprowadził warsztaty wiolonczelowe. Prof. Marka Gustavsson pracowała z uczniami klas kameralistyki.

Wizyta pedagogów i uczniów naszej szkoły w Bard College w USA

W dniach 21.02 - 01.03 br. uczniowie OSM II st. im. Zenona Brzewskiego: Emilia Jarocka, Gabriela Sęk-Mastej, Daniel Mieczkowski, Mikołaj Burzyński oraz uczennica PSM II st. im. Józefa Elsnera Agnieszka Podłucka, przebywali w Stanach Zjednoczonych pod opieką pani Dyrektor Iwony Wagi-Parafiniak, pani Wicedyrektor Anny Misior oraz pani Profesor Joanny Ławrynowicz-Just. Delegacja złożyła wizytę w renomowanym Bard College na zaproszenie dyrektora Konserwatorium Muzycznego w ramach wymiany uczniowskiej. Uczelnia założona została w 1860 roku. Położona jest na pięknym terenie przylegającym do rzeki Hudson, a oddalonym o około 110 mil od Nowego Jorku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach zespołów kameralnych, które stworzone zostały ze studentów Konserwatorium Muzycznego oraz uczniów Naszych Szkół. Pani prof. Joanna Ławrynowicz-Just poprowadziła master class dla pianistów Bard College. Uwieńczeniem wspólnego tygodnia pracy był koncert, na którym wystąpili nasi uczniowie z utworami solowymi z towarzyszeniem prof. Anny Misior, zespoły kameralne powstałe w czasie wymiany oraz profesorowie Konserwatorium wspólnie z prof. Joanną Ławrynowicz-Just. W programie koncertu znalazły się utwory: Wiłkomirskiego, Chopina, Brahmsa, Mozarta, Ysaÿa, Takitakiszwilego oraz Schuberta. W czasie tygodniowego pobytu grupa udała się na całodniową wycieczkę do Nowego Jorku oraz zwiedziła muzeum i bibliotekę Franklina D. Roosevelta. Wyjazd do USA, współpraca z amerykańskimi kolegami były dla nas dużym przeżyciem i wielką przyjemnością. Z radością oczekujemy naszych amerykańskich kolegów, którzy przybędą z rewizytą w styczniu 2016 roku.