Robert Schumann Hochschule Düsseldorf

Współpracujemy z renomowaną niemiecką szkołą

Opublikowany 13 grudnia, 2017

Kolejna wizyta w Düsseldorfie

Młodzi muzycy obu narodowości spotkali się ponownie w dniach 22-26 października 2015 w Düsseldorfie. W ramach rewizyty odbyły się wspólne warsztaty i próby do dwóch koncertów. Pierwszy z nich odbył się w Konzerthaus zum Haus w Ratingen, drugi zaś w Partikasaal w siedzibie Robert Schumann Hochschule. W wykonaniu zespołów kameralnych zabrzmiały m. in. Kwartet g-moll W. A. Mozarta, Trio skrzypcowe K. Mikuliego oraz Kwintet fortepianowy g-moll D. Szostakowicza. Uczniowie zagrali również solo z akompaniamentem fortepianu utwory D. Poppera, S. Rachmaninowa i F. Chopina. Wśród wykonawców znalazło się pięciu pianistów z Niemiec oraz sześciu uczniów naszej szkoły (trzy skrzypaczki, altowiolistka oraz dwoje wiolonczelistów). Oba koncerty były ogromnym sukcesem i zostały ciepło przyjęte przez niemiecką publiczność.

Podczas wizyty uczniowie mieli także okazję odwiedzić Kolonię i Bonn. Wycieczki były wspaniałą okazją do bliższego poznania się z kolegami ze szkoły partnerskiej oraz stanowiły niezwykle wartościowy i ciekawy element całego projektu.

Podstawową ideą tej współpracy są wspólne spotkania i praca młodych muzyków pod kierunkiem znakomitych pedagogów oraz ich występy w prestiżowych salach na terenie Polski i Niemiec.

Uczniowie R. Schumann Hochschule Düsseldorf odwiedzili Warszawę

Młodzi muzycy obu narodowości spotkali się w dniach 20-25 maja 2015 w Warszawie. Od 20 do 23 maja 2015 odbywały się wspólne warsztaty kameralne pod kierunkiem znakomitych pedagogów polskich i niemieckich. 22 maja odbył się Recital pianistów z Niemiec w Dworku Fr. Chopina w Żelazowej Woli, a 23 maja koncert kameralny „Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich”. W koncercie wzięło udział 4 pianistów, waltornista i klarnecista z Niemiec oraz 4 wiolonczelistów, skrzypek i altowiolistka z naszej szkoły. Koncert stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym, wśród gości mieliśmy zaszczyt powitać grono sponsorów tego przedsięwzięcia z Niemiec –  Meyer Struckmann Stiftung. W programie znalazły się wybitne dzieła m. in.: L. van Beethovena, J. Brahmsa, R. Schumanna, W. Lutosławskiego, F. Liszta itp.
Podstawową ideą w/w projektu są wspólne spotkania i praca młodych muzyków pod kierunkiem znakomitych pedagogów oraz ich występy w prestiżowych salach na terenie Polski i Niemiec.

Następny etap projektu to październik 2015 – wyjazd uczniów naszej szkoły do Düsseldorfu.

Wizyta w R. Schumann Hochschule Düsseldorf

W dniach 15-18 listopada 2013 reprezentacja OSM II st. im. Z. Brzewskiego w osobach Julii Wrońskiej, Emilii Jarockiej, Mikołaja Burzyńskiego, Adama Goździewskiego oraz Dyrekcji szkoły - Pani Iwony Wagi, oraz Pani prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz przebywała w Düsseldorfie w Niemczech. Uczniowie, oraz Panie Dyrektor odwiedzili Robert Schumann Hochschule na zaproszenie władz uczelni w ramach wymiany uczniowskiej. W dniu 17 listopada 2013 r. w sali koncertowej wspomnianej szkoły odbył się koncert, na którym wykonano utwory Chopina, Wieniawskiego, Cassadò, Bazziniego oraz Brucha. Wyjazd zakończył się w poniedziałek, 18 listopada zwiedzaniem miasta Düsseldorf. Z radością oczekujemy naszych niemieckich kolegów, którzy odwiedzą nas w przyszłym roku 2014.