Opublikowany 13 August, 2018
Kolejna edycja Ogólnopolskiego Kursu Stroikowego im. Kazimierza Piwkowskiego za nami!
Kurs odbył się w dniach 4-7 października 2018.
Wykładowcy Kursu:
dr hab. Arkadiusz Adamski - klarnet
dr hab. Arkadiusz Krupa - obój
dr hab. Artur Kasperek - fagot
dr hab. Paweł Gusnar - saksofon
Koncert uczestników odbył się w sobotę 6 października o godz. 17.30 w Sali Koncertowej ZPSM Nr 1.
W piątek 5 października, kursowi towarzyszyło stoisko firmy "Muzykalia" Andrzej Munz.
W niedzielę 7 października od godz. 9.30 warsztaty z technologii budowy stroików dla oboistów poprowadził Mykhailo Zakopets.
Założeniem kursu jest stworzenie uczniom i pedagogom możliwości pracy nad doskonaleniem techniki wykonawczej na instrumentach stroikowych oraz pracy nad interpretacją wybranych utworów na obój, klarnet, fagot i saksofon.
Współpraca z czołowymi polskimi muzykami pozwoli pedagogom na wymianę doświadczeń metodycznych, a dla uczniów może stać się zachętą do dalszej intensywnej pracy nad warsztatem.
Kurs obejmował:
- indywidualne lekcje otwarte w specjalnościach obój, klarnet, fagot, saksofon
- współpracę z wybitnymi akompaniatorami
- bieżące konsultacje oraz spotkanie metodyczne dla nauczycieli
- koncerty uczestników i wykładowców.
Zajęcia prowadzili:
dr hab. Arkadiusz Adamski (klarnet) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie klarnetu prof. A. Janickiego. Jako student był uczestnikiem i laureatem konkursów krajowych i zagranicznych m.in. w Paryżu i Pradze. W 1983r. został laureatem I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej (duety) a w 1985r laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im. K. Kurpińskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich (Niemcy, Francja). Umiejętności swe doskonalił pod kierunkiem prof. J. Schou, jako stypendysta rządu polskiego (Dania).W 1995r. rozpoczął współpracę z Państwową Filharmonią Śląską; dwa lata później objął stanowisko solisty Polskiej Filharmonii Kameralnej. Od 1993r. pełni obowiązki klarnecisty - solisty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jako solista i kameralista występował z zespołami krajowymi i zagranicznymi, m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, The Hilliard Ensemble, Polską Filharmonią Kameralną, Operą Kameralną, Białoruską Filharmonią Narodową, Sinfoniettą Cracovia i wieloma innymi. Dokonał wielu nagrań dla polskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych.
dr Artur Kasperek (fagot) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogumiła Gadawskiego, a umiejętności instrumentalne doskonalił u prof. Klausa Thunemanna. Współzałożyciel i pierwszy fagocista kwartetu fagotowego Varsovia oraz wieloletni członek kwintetu Varsovia Nova, z którym wykonał dziesiątki koncertów na festiwalach w całej Europie. Był między innymi solistą Polskiej Filharmonii Kameralnej (1990–1994), w 1999 roku był pierwszym fagocistą Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, z którą dokonał uhonorowanego wieloma prestiżowymi nagrodami nagrania obu Koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina dla wytwórni Deutche Gramofon. Obecnie jest kierownikiem sekcji instrumentów dętych Orkiestry Teatru Wielkiego — Opery Narodowej (z orkiestrą współpracuje od 1992 roku), oraz solistą orkiestry Sinfonietta Cracovia i Polskiej Orkiestry Radiowej (od 1994 roku). Współpracuje nadto z zespołami: Concerto Avenna, Polska Filharmonia Kameralna, Ensemble de Narol, Sinfonia Varsovia, New Art Ensamble, Gruppo di Tempera (z którą we wrześniu 2013 nagrał debiutancką płytę). Ma na swoim koncie kilkadziesiąt występów solowych w Polsce i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Białoruś) z takimi orkiestrami, jak: Filharmonia Narodowa Białorusi, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Polska Filharmonia Kameralna, Capella Bydgostiensis, Śląska Orkiestra Kameralna, Filharmonie w Białymstoku, Lublinie, Szczecinie, Rzeszowie, Orkiestra Kameralna „Orfeusz”, z którymi wykonywał koncerty Mozarta, Webera, Hummla, Vivaldiego, Richarda Straussa, Panufnika i Villa-Lobosa. Prowadzi działalność pedagogiczną, seminaria i warsztaty fagotowe, a także jest jurorem na wielu konkursach.
dr Arkadiusz Krupa (obój). W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Od 1997 do 2012 pierwszy oboista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Również jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon. Wielokrotnie współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy. W latach 1996-2013 roku był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest adiunktem prowadzącym klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.
dr hab. Paweł Gusnar (saksofon). Solista, kameralista, muzyk sesyjny, pedagog, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Jako jeden z nielicznych saksofonistów łączy na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Paweł Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej, wykonawcą oraz inspiratorem wielu polskich kompozytorów, a także niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2003 r. prowadzi klasę saksofonu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą. W swoim dorobku ma blisko 40 płyt, w tym pięć solowych. Wielokrotnie był nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk, również w kategorii Artysta Roku; zdobył ją trzykrotnie. Był także nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014, w kategorii osobowość roku. Jako niekwestionowany autorytet zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Południowej i Chin, przez Ukrainę, Chorwację, Węgry, Republikę Czeską, Słowację, Austrię, Niemcy, Belgię, po Szwajcarię, Włochy, Francję i Hiszpanię.