Opublikowany 06 September, 2019
VI Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów „Edukacja i wykonawstwo”
Sobota, 5 października 2019, godz. 10.30-16.00
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej i Wydziałem Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizował, już po raz szósty, Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów „Edukacja i wykonawstwo”. Seminarium adresowane jest do chórmistrzów szkół muzycznych I i II stopnia oraz nauczycieli muzyki i studentów zainteresowanych chóralistyką. VI Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów „Edukacja i wykonawstwo” odbyło się w sobotę, 5 października 2019 r., w siedzibie naszej szkoły – Warszawa, ul. Miodowa 22 c.
Autorem i koordynatorem projektu jest prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska - chórmistrz, nauczyciel akademicki, dyrygent Chóru ZPSM Nr 1 w Warszawie.
Wykładowcami tegorocznej edycji seminarium byli (w kolejności wystąpień):
dr Małgorzata Podzielny – adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego NFM, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru „Con Brio” w Szkole Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu i Zespołu Wokalnego „Rondo”.
Jej wystąpienie na seminarium poświęcone było budowaniu brzmienia podczas rozśpiewania i w pracy nad repertuarem w chórze dziecięcym w zależności od poziomu zaawansowania zespołu. Prezentacja miała charakter praktyczny. Jako zespół warsztatowy wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej ZPSM Nr 1.
dr Anna Marek-Kamińska – dyrektor Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie, prowadzi Zespół Wokalny Unanime, którego jest założycielką. Jest także pracownikiem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi zajęcia z dyrygentury i pracuje z zespołami wokalnymi.
Poprowadziła wykład, którego głównym elementem była prezentacja oryginalnych opracowań kolęd i pastorałek wykonywanych współcześnie przez zespoły chóralne na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie.
Joanna Łukaszewska – wykładowca emisji głosu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Podyplomowych studiach chórmistrzostwa i emisji głosu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu zespołowej i indywidualnej emisji głosu na terenie Polski, zasiada w jury konkursów.
Poprowadziła zajęcia warsztatowe z uczestnikami seminarium, mające na celu prezentację sposobów kształtowania świadomości wokalnej w śpiewie zespołowym.
HARMONOGRAM SEMINARIUM
10.30-12.00
dr Małgorzata Podzielny
(Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)
„Budowanie brzmienia podczas rozśpiewania i w pracy nad repertuarem w chórze dziecięcym w zależności od poziomu zaawansowania zespołu”
(pokaz pracy z dziećmi)
12.00-12.30 przerwa kawowa
12.30-13.30
dr Anna Marek – Kamińska
(Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Muzyki)
„Kolęda czy pastorałka. Analiza doboru repertuaru na podstawie Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek”.
13.30-14.30 przerwa obiadowa
14.30-16.00
Joanna Łukaszewska
(Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy)
„Kształtowanie świadomości wokalnej w śpiewie zespołowym”
- zajęcia warsztatowe dla uczestników seminarium
16.00- zakończenie seminarium
Foto: Katarzyna Sokołowska